Roel Sels: De Kempen stil? Wie zegt dat?
maandag, 08 februari 2010 15:30
Onlangs werd het Kempense medialandschap verrijkt met een nieuwe uitgave: Suiker. Een verademing, want niet alleen de krant is nieuw, maar ook het volledige concept dat erachter zit. Suiker is gratis, onafhankelijk, reclamevrij en gaat alleen maar over cultuur. Vormingplus Kempen zette zijn schouders mee onder het initiatief en trad toe tot de ‘Club van 100’: cultuurminnende bedrijven, verenigingen en instellingen die de krant de nodige financiële armslag geven. Een gesprek met hoofdredacteur Roel Sels.
De Kempen worden zowat overspoeld door gratis kranten en tijdschriften: De Streekkrant, Passe-Partout, Ronduit, Steps, De Zondag, Onderox, ... Is er nog plaats voor Suiker?
Roel: Zeker. We zijn op alle vlakken anders dan alle andere. De kranten en tijdschriften die je net noemt, zijn allemaal concurrenten van elkaar. Ze vissen in dezelfde vijver naar adverteerders. Inhoudelijk gooien ze het over dezelfde boeg. Ze berichten over mode, auto’s, restaurants en interieur en plakken daar dan de term lifestyle op, want dat klinkt goed en het komt zelfs over alsof ze de onderwerpen kiezen om er de lezer een plezier mee te doen. De waarheid is anders. “We maken een rubriek over auto’s, want dan gaan de garagisten adverteren. En als we over interieur schrijven, adverteren de meubelzaken ook. En met nog een paar bladzijden over mode en horeca erbij halen we de kledingwinkels en de restaurants ook nog binnen.” Dat is de filosofie. Er wordt over lifestyle geschreven om adverteerders te lokken, niet om lezers te plezieren. Het gevolg laat zich raden: alle gratis kranten zien er min of meer hetzelfde uit. Ze bestaan voor de helft uit reclame en de andere helft wordt opgevuld met redactie die bij de reclame hoort.
Pas op: dit is geen verwijt, hoor. Ik gun alle reclame- en lifestylebladen het licht in de ogen. Ik wil alleen maar aantonen dat wij het anders aanpakken.
Er staat helemaal geen reclame in Suiker. Door wie wordt de gratis krant dan betaald?
Roel: Door onze partners, die met hun logo op de achtercover staan. Voor we begonnen, hebben we daar goed over nagedacht. We hebben eerst berekend hoeveel Suiker in totaal op jaarbasis zou kosten. Daarna hebben we ons afgevraagd hoe we dat geld bijeen zouden krijgen.
De meest voor de hand liggende manier om een krant te financieren, is natuurlijk een flink deel van de krant voorbehouden voor reclame. Maar dat wilden we juist niet doen, omdat we dan de uitstraling zouden krijgen van een reclamekrantje, zoals er al zoveel zijn. We hebben een andere oplossing gevonden. We deelden de achtercover in honderd vakjes waarin bedrijven, verenigingen en instellingen hun logo kwijt kunnen. Samen vormen die partners de ‘Club van 100’. Als we de honderd vakjes verkocht hebben, is het jaarbudget rond.Die manier van werken heeft voor iedereen alleen maar voordelen. Wij kunnen onze krant veel mooier maken -uitgerekend voor een cultuurkrant is dat belangrijk- omdat we nergens schreeuwerige reclameblokken hoeven te plaatsen. En omdat de redactionele stukken niet onderbroken worden door advertenties, wordt onze krant minder dik. Dat scheelt in papier- en drukkosten, waardoor we de leden van de ‘Club van 100’ een nog scherpere prijs kunnen bieden. En die was al scherp, omdat wij geen commercieel bedrijf zijn. Suiker wordt gemaakt door de firma ‘Procart’: promotie van cultuur in het arrondissement Turnhout. De naam zegt het zelf: ons enige doel is het promoten van cultuur. We hebben geen commercieel doel. Ons bedrijf hoeft geen winst te maken. Uit de kosten komen, is genoeg. Ons enige doel is het maken van de krant.
Suiker bestaat nu vier maanden. Hoe verloopt de zoektocht naar partners? Hoeveel leden telt de ‘Club van 100’ al?
Roel: De ‘Club van 100’ loopt langzaam maar zeker vol. Elke maand krijgen we er gemiddeld tien leden bij. En we hebben de indruk dat de zaken steeds beter gaan. Dat is ook begrijpelijk. Nogal wat bedrijven en instellingen keken aanvankelijk de kat uit de boom. Nu het steeds duidelijker wordt dat Suiker een blijvertje is, zijn ze sneller geneigd om toe te treden tot de ‘Club van 100’.
Je bent met Suiker begonnen in volle crisistijd. Schrikte je dat niet af?
Cultuur is een begrip dat je breed kan interpreteren. Wat verstaan jullie eronder?
Maar een ‘bonte avond’ van de Chiro is ook cultuur. Waar ligt de grens?
Hoe ontstond het idee om een cultuurkrant te beginnen? Ben je zelf een groot cultuurliefhebber?
Ik heb jarenlang voor kranten geschreven. Ik heb de mediabelangstelling voor cultuur jaar na jaar zien afnemen. Voor een concert van Clouseau, Helmut Lotti of Natalia is nog wel plaats, maar noem mij eens één krant die -ik noem maar wat- over dans of toneel schrijft? Of over tentoonstellingen, da’s misschien nog een beter voorbeeld. Dat hebben we bij Suiker al mogen ondervinden. Vanaf de eerste dag dat Suiker verscheen, werd onze mailbox overstelpt met mails van kunstenaars, galeriehouders, kunstkringen... In de reguliere media kunnen zij hun expo’s nergens meer aankondigen, tenzij in twee lijntjes.
Suiker heeft elke maand opnieuw 28 volle bladzijden ter beschikking van mensen of verenigingen die elders hun ei niet meer kwijt kunnen. Suiker vult een gat op dat door de andere media werd gecreëerd. We schrijven vrijuit over cultuur. We brengen niet alleen aankondigende stukjes, maar ook interviews, reportages, dossiers, columns, ...
Waar is Suiker te verkrijgen?
Roel: Suiker verschijnt op de laatste donderdag van de maand, telkens op 20.000 exemplaren. We willen in de eerste plaats ons doelpubliek goed en vlot bereiken: mensen die houden van cultuur en die op de hoogte willen zijn van wat er in de regio gebeurt. Daarom is Suiker verkrijgbaar in elke bibliotheek en in elk cultuurcentrum van de Kempen. Daarmee bereiken we het merendeel van de cultuurliefhebbers al. Daarnaast ligt de krant ook in enkele honderden handelszaken in het arrondissement, in wachtzalen van ziekenhuizen en in stations. Maar het is ook mogelijk om je te abonneren en Suiker toegestuurd te krijgen.
Roel: Ja, hoor. Het adres is
Dit e-mailadres is beschermd tegen spambots. U heeft Javascript nodig om het te kunnen zien.
en het telefoonnummer 0475 74 71 08. Alle info is welkom, zolang het maar over cultuur gaat en het onderwerp het lokale belang overstijgt. Let wel: stuur de info goed op tijd, want Suiker wordt een maand op voorhand gemaakt. Begin februari werken we aan het nummer van maart, enzovoort. Ook geïnteresseerden voor de ‘Club van 100’ kunnen ons bereiken. Zij kunnen best mailen naar
Dit e-mailadres is beschermd tegen spambots. U heeft Javascript nodig om het te kunnen zien.
of bellen naar 0495 53 54 80.
Vormingplus Kempen werkt voortaan nauw samen met de redactie van Suiker, de nieuwe toonaangevende Kempense cultuurkrant. We verzorgen voor hen de maandelijkse vormingskalender met alle cursussen, lezingen en workshops in de regio. Ook van jullie activiteiten. Daarvoor maken we dankbaar gebruik van de databank van UiTinVlaanderen.be. Allerlei verenigingen, organisaties en gemeenten voeren daarop hun activiteiten in. Kranten, websites, tijdschriften gebruiken UiTinVlaanderen als bron voor hun cultuuragenda’s.
Jouw activiteiten in Suiker?
Ook de vormingsactiviteiten van jouw vereniging, buurt, bib of gemeente kan in de Suiker-vormingskalender. Even stapsgewijs uitleggen:
-
Zorg ervoor dat je je activiteiten kan invoeren op . Daarvoor heb je een paswoord nodig. Dat kan je op de site snel aanvragen.
-
Voer je activiteit in op www.uitdatabank.be en vink ze aan als ‘educatieve activiteit’.
-
Doe dat tijdig: best twee maanden vóór de activiteit plaatsvindt.
-
In de eerste week van elke maand bezorgen we de activiteiten aan Suiker voor het nummer van de maand daarop.
Meer weten? Bel of mail (014 41 15 65)